4. 4. – 6. 4. 2025
V Krnově vybuchne atomovka, a ne ledajaká. Tahle bude sedmioscarová a skoro miliardová. Poslední snímek Christophera Nolana totiž dokázal zazářit nejen při předávání nejprestižnějších filmových cen, ale i v kinech. A ukázal, že tenhle režisér je jednou z největších celebrit Hollywoodu, jejíž jméno samo o sobě dovede prodat divákům skoro cokoliv. I tříhodinovou napůl černobílou biografii, tedy něco, co na první pohled nepůsobí divácky zrovna lákavě.
Nolanovi se ovšem povedlo z Oppenheimera udělat událost. Věci pomohl i fakt, že během herecké stávky, kdy filmové hvězdy nemohly do médií, objížděl sám Nolan všechny možné talk show a propagoval svou novinku, kde mohl. A také nečekané napojení na Barbie a vznik fenoménu Barbenheimer, kdy diváci vyráželi do kin v davech na bizarní kombinaci seriózního dramatu velkého režiséra a feministickou komedii opírající se o popularitu slavných panenek. Vydělali na tom všichni.
V základu je novinka Christophera Nolana životopis ve stylu „život a dílo plus nějaké to bilancování“. Fyzik J. Robert Oppenheimer pomůže stvořit bombu, která může posloužit jako základ něčemu, co v budoucnu zničí celý svět. A teď s tím musí žít. To by jistě na nějakou tu hollywoodskou životopisnou rutinu stačilo, avšak Nolan jde mnohem dál nejen v příběhu, ale především ve formě. Vedle samotné výroby bomby, nejistot při hraní si na boha a osobních vítězství i proher, se tu řeší i samotné následky Oppenheimerova činu a snahy zdiskreditovat ho.
Nolan ovšem srovnatelně se svými staršími filmy jako Memento, Dunkerk nebo Tenet kombinuje několik časových rovin a nápaditě je míchá do jednoho na sledování poměrně komplikovaného, ale ve výsledku působivého celku. Tam, kde by se většina tvůrců spokojila s tím, že jejich biografie bude akademicky vyleštěná, z herců budou stříkat emoce a všichni se navlečou do oblečení odpovídajícího éře, kdy se snímek odehrává, se Nolan pokouší jít víc do hloubky. A příběh, který by mohl snadno skončit jako další nudná oscariáda, se po nolanovsku formálně zamotává, komplikuje - a divácky překvapuje.
Irský herec Cillian Murphy, který tu s režisérem pracoval už na šestém snímku, pod Nolanovým vedením poprvé září i v hlavní roli a po zásluze před několika týdny odešel s Oscarem. Toho ostatně získal i jeho herecký kolega Robert Downey Jr. a Oppenheimer vyhrál i kategorie Nejlepší střih, Nejlepší kamera a Nejlepší hudba. A samotný Nolan si nakonec došel jak pro vysněnou sošku za Nejlepší režii, tak pro tu nejcennější za Nejlepší film.
Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů
© Městské informační a kulturní středisko Krnov 2024
Akci spolufinancují Město Krnov, Státní fond audiovize a Ministerstvo kultury České republiky.