KRRR! Facebook KRRR! Instagram KRRR! Bluesky Česky English

4. 4. – 6. 4. 2025

Vzpoura na Bounty

V roce 1787 vyplouvá britská loď Bounty z Portsmouthu, aby přivezla náklad chlebovníku z Tahiti, ale kruté podmínky na palubě, které zavedl kapitán Bligh, vyvolaly vzpouru vedenou prvním důstojníkem Fletcherem Christianem.

Plakát filmu Vzpoura na Bounty Záběr z filmu Vzpoura na Bounty Původní název: Mutiny on the Bounty
Režie: Carol Reed & Lewis Milestone
Produkce: 1962, USA
Délka: 178 min.
Československá filmová databázeInternet Movie DatabaseRotten Tomatoes

Promítáno:

KRRR! 2023: 70mm 2.75:1, Barevně degradovaný, MG 6ch, Jazyk: Anglicky, Titulky: České

Anotace pro KRRR! 2023 od Jana Vlasáková

Tahiťané říkají, že buď jíš život, nebo život jí tebe. Vzpoura na Bounty je o velkolepém střetu člověka se životem. Narozdíl od jiných dobrodružných filmů své doby se ale největší boje v tomto filmu odehrávají v nitru člověka, především pak důstojníka Fletchera Christiana v herecky mimořádném podání Marlona Branda. A stejně jako Christian pomalu a zároveň impulzivně bojuje s kapitánem Blighem, i Brando v tomto filmu pomalu a zároveň impulzivně bojuje sám se sebou.

Ke vzpouře na lodi Bounty opravdu došlo (existují i filmové adaptace z let 1935 a 1984). Cílem její zámořské plavby bylo získat chlebovník z Tahiti a převézt jej na Jamajku, kde potřebovali zdroje potravin pro otroky. Kapitán Bligh přitom na lodi zavedl systém na hranici lidskosti, jakkoli měl vést k úspěšnému splnění mise. Za normálních okolností by možná posádka kapitánovu krutost a urputnost vydržela, ale problém nastal během cesty zpět, kdy po idylickém pobytu na Tahiti návrat ke krutému režimu postupně vedl až k rebelii – v čele s mladým důstojníkem Christianem.

Vzpoura ovšem neprobíhala jen na lodi Bounty. Původní režisér filmu Carol Reed byl totiž po řadě problémů studiem MGM odstaven a nahrazen Lewisem Milestonem, který ovšem musel podobně jako kapitán čelit Brandově vzpouře. Ten totiž na základě své velkorysé smlouvy do natáčení opakovaně zasahoval a bezmála jej režíroval, což vedlo k neustálému přepisování scénáře a k prodražování natáčení na Tahiti. Na rozdíl od Reeda to Milestone před koncem jednoduše vzdal a snímek nakonec dotočil George Seaton.

A Brando filmu opravdu dominuje, upozaďuje vše kolem a nutí nás pozorovat jeho důstojníka, ač bychom se možná raději dověděli více třeba o jeho tahitské lásce Maimiti či kapitánovi Blighovi. Extravagance a dandismus Brandovy postavy navíc nejsou konzistentní, když se během filmu mění jeho zvyky, světonázor i charakter. Lze říci, že je komplikovaný jako Brando sám. Zejména z dnešní perspektivy se přitom Brandovy manýry jeví méně jako příznak mimořádné osobnosti a více jako forma značně rozporuplného sobectví, jež musela mít dopad na všechny lidi na place kolem něj.

Vzpoura na Bounty je nicméně nejen Brandovi, nýbrž i o samotné titulní lodi, o Tahiti i o nevyzpytatelných Jižních mořích. Filmu bývá někdy vytýkána pomalost, leč právě díky ní si můžeme užít mimořádnost filmové výpravy, překrásné kostýmy a masky, exotičnost filmových lokací – a máme čas přemýšlet nad silným příběhem lidských jedinců v extrémních podmínkách.

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

© Městské informační a kulturní středisko Krnov 2024

info@krrr.cz

Akci spolufinancují Město Krnov, Státní fond audiovize a Ministerstvo kultury České republiky.

Město Krnov Městské informační a kulturní středisko Krnov Státní fond audiovize Ministerstvo kultury České republiky