4. 4. – 6. 4. 2025
Proslulý příběh egyptské královny Kleopatry inspiroval řadu tvůrců ke vzniku literárních, filmových a televizních zpracování jejího života. Zřejmě nejvíce však tuto panovnici proslavil opulentní hollywoodský film z roku 1963, který je ze tří podepsaných režisérů připisován Josephu L. Mankiewiczovi. Jakkoli je přitom Mankiewiczovo dílo žánrově značně rozkročené, jeho režie Kleopatry navazovala na autorskou zkušenost tematicky velmi blízkou, neboť roku 1958 režíroval Julia Caesara.
Kleopatra reprezentuje snad vše, co si představíte pod historickým eposem, jako jsou davové scény, kostýmní bohatství a honosné dekorace, přičemž právě širokoúhlý formát dává těmto aspektům značně vyniknout. Očekáváte-li však od historického žánru nad rámec výše zmíněného i okázalé bitevní scény, ty zde mají spíše menší prostor, protože velkolepost Kleopatry spočívá zejména v důrazu kladeném na výpravu. Řím i Egypt jsou ve snímku velkolepě ztvárněny prostřednictvím bohatých kulis, detailních rekvizit i nespočet kostýmů, které nacházejí své uplatnění ve výstavbě monumentálního prostoru a v inscenaci davových scén.
Film zachycuje tu část Kleopatřina života, kdy se stává vládkyní Egypta. Soustřeďuje pozornost na její povinnosti i na její touhy a vztahy s mocnými muži Římské říše, jejichž prostřednictvím se panovnice snaží docílit všeho, co chce. Využívá k tomu svoji krásu, jíž podlehne nejen Marcus Antonius ale i samotný Caesar, věnující se spíše politice než válčení. To vše má za následek moc na úrovni politické a majetkové, která s sebou však přináší bezmoc na úrovni vztahové a emocionální. Oba Kleopatřiny vztahy jsou ovlivňovány jak politickými povinnostmi a strastmi souvisejícími s vládnutím v odlišných říších, tak následky určitých, mnohdy osudných rozhodnutí.
Čtyřmi Oscary oceněný historický velkofilm Kleopatra obsadil velké hvězdy v čele s Elizabeth Taylorovou, Rexem Harrisonem a Richardem Burtonem, přičemž natáčení tohoto (nejen) ve své době největšího a nejdražšího velkofilmu dostalo studio 20th Century Fox na pokraj krachu. A třebaže i první velkolepá adaptace Kleopatry z roku 1934 patří mezi významné filmy tohoto studia, byla to až její „marnivá“ následovnice z roku 1963, která neodmyslitelně vstoupila do filmových dějin. Ostatně její padesáté výročí bylo oslaveno projekcí na 66. ročníku Filmového festivalu v Cannes.
Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů
© Městské informační a kulturní středisko Krnov 2024
Akci spolufinancují Město Krnov, Státní fond audiovize a Ministerstvo kultury České republiky.