KRRR! Facebook KRRR! Instagram KRRR! Bluesky Česky English

4. 4. – 6. 4. 2025

Kráska a zvíře

Princ, který je prokletý a tráví své dny jako odporné monstrum, se snaží získat zpět svou lidskost tím, že si získá lásku mladé ženy.

Plakát filmu Kráska a zvíře Záběr z filmu Kráska a zvíře Původní název: Beauty and the Beast
Režie: Gary Trousdale & Kirk Wise
Produkce: 1991, USA
Délka: 84 min.
Československá filmová databázeInternet Movie DatabaseRotten Tomatoes

Promítáno:

KRRR! 2020: 70mm 1.85:1, Plně barevný, Digital Sync, Jazyk: Anglicky, Titulky: České
KRRR! 2022: 70mm 1.66:1, Plně barevný, Digital Sync, Jazyk: Anglicky, Titulky: České

Anotace pro KRRR! 2022 od Tomáš Uzel

Ačkoli disneyovská Kráska a zvíře (1991) není jediným ani nejstarším filmovým zpracováním známé pohádky, lze bez větších obav tvrdit, že je tím nejznámějším. Jako první animovaný snímek vysloužila nominaci na cenu Akademie za Nejlepší film a představuje jeden z vrcholů tvorby tohoto legendárního filmového studia.

Přestože se spojení The Walt Disney Studios a animované tvorby může zdát jako to nejsamozřejmější, nebylo tomu tak vždy. V 60. až 80. letech minulého století se totiž soustředilo především na hranou tvorbu a studiové vedení o animovaný film v podstatě ztratilo zájem. Ke konci 80. let ale zažil animovaný film u studia své „renesanční období“, což znamenalo hlavně návrat ke klasickému modelu. Tvůrci vzali dobře známý příběh a zasadili jej do nového světa plného barev a roztomilých zpívajících postaviček. Příběh Krásky a zvířete se tak změnil v komediální muzikál pro celou rodinu, což je pojetí docela vzdálené jeho předchozím zpracováním. Francouzský snímek Kráska a zvíře (1946) od Jeana Cocteaua nebo český film Panna a netvor (1978) od Juraje Herze jsou spíše tajemné, zneklidňující… až hororové.

Samotná nálada ale není tím jediným, v čem se disneyovská interpretace výrazně odlišuje od ostatních. Netvor v této animované verzi totiž není tajemstvím, ale díky prologu, který odhaluje jeho minulost a původ kletby, jsou nám hned jasné důvody jeho chování, čeho potřebuje dosáhnout i co je v sázce. To je navíc posilováno tím, že nám film neustále připomíná ubíhající čas pomocí čarovné růže a jejich opadávajících okvětních lístků, jako kdyby to byly tikající hodiny. Pro film vznikla také nová postava Gastona, který je jednoznačným antagonistou příběhu. Gaston svým vzhledem odpovídá prototypu krásného prince, čímž na jedné straně slouží ke srovnávání s netvorem. Na druhé straně pomáhá rámovat hrdinku nejen jako vesnickou dívku, která miluje svého otce, ale i jako odvážnou dívku s dobrodružnou povahou. Jako dívku, jež se vzpírá kulturním konvencím svého světa, nenechá se takříkajíc objektivizovat a vsadit do role ženušky v domácnosti. Jak sama zpívá, chce „víc než tenhle maloměstský svět“.

Detaily o minulosti titulního zvířete, Gastonovy úklady a otcova snaha zachránit svou dceru z hradu pomáhají posouvat film kupředu a motivovat určitá jednání. Oproti předchozím pojetím Krásky a zvířete se tak to disneyovské v tom nejlepším slova smyslu kloní ke standardům hollywoodského filmu coby jasně vyprávěného a sevřeného příběhu. Film je však nejen strhujícím vyprávěním, ale plně vytěžuje i svoji animovanost a nenechá se spoutávat napodobováním reálného světa. Můžete si tak užít blbnutí s expresivními barvami a tvary, v duchu klasických grotesek pojatým násilím a fantaskními muzikálovými vsuvkami. Blbnutí, jemuž se může hraný film rovnat jen těžko. A to i přes to, že jinak může animovanou verzi skoro scénu po scéně následovat, jak nám ukázala nedávná hraná předělávka.

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

© Městské informační a kulturní středisko Krnov 2024

info@krrr.cz

Akci spolufinancují Město Krnov, Státní fond audiovize a Ministerstvo kultury České republiky.

Město Krnov Městské informační a kulturní středisko Krnov Státní fond audiovize Ministerstvo kultury České republiky