4. 4. – 6. 4. 2025
Ocitáme se v kritickém momentu v roce 871 v nesjednocené Anglii, kdy je Alfred, princ Wessexu, chvíli před pronesením kněžských slibů a oddání se Bohu nucen namísto růžence vzít do rukou meč a bránit saský lid před dánskými nájezdníky, rozhodnout se a jednat. Jde nejen o historický epos, nýbrž především o melodrama o vnitřních bojích, otázkách náboženství, národa a antimilitarismu, jež svoje dilema vizuálně odráží ve všudypřítomné rudé barvě.
Alfred Veliký vstoupil do britských kin na konci šedesátých let, tedy v době, kdy se na plátnech již nějakou dobu objevovaly právě historické velkofilmy s enormními náklady. Šlo třeba o Spartaka (1960) v režii Stanleyho Kubricka, Lawrence z Arábie (Lawrence of Arabia, 1962) od Davida Leana či velkolepou Kleopatru (Cleopatra, 1963), za níž stál především Joseph L. Mankiewicz. Právě ve stínu těchto děl vznikl i Alfred Veliký, ambiciózní britský epos o britské historii. Režisér Clive Donner, který dosud natočil zejména rozpustilou komedii podle scénáře Woodyho Allena Co je nového, kočičko? (What‘s New, Pussycat, 1965), na snímku spolupracoval s britskou pobočkou předního hollywoodského filmového studia MGM a americkým producentem Bernardem Smithem. Ryze britský však film zůstává v rovině obsazení hlavní role, v níž se představil David Hemmings, který se proslavil zejména ve snímku Michelangela Antonioniho Zvětšenina (Blow-Up, 1966).
Se Zvětšeninou ovšem Alfréda Velikého nepojí jen Hemmings, ale rovněž Jocelyn Rickardsová, která se v obou filmech podílela na kostýmech. Za své velké celky epických bitev stejně jako promyšlená práci s hloubkou prostoru pak Alfréd Veliký vděčí zejména excelentnímu kameramanovi Alexi Thomsonovi, který se k historickým či s historickými motivy pracujícím filmům vracel i v dalších letech, například v Excaliburu (1981), Legendě (Legend, 1985) nebo Hamletovi (1996). Působivosti Alfréda Velikého přitom hodně napomohly rozsáhlé irské lokace Galway County, v nichž se natáčelo s pomocí irské armády. Z dnešního hlediska je pozoruhodné, že v Alfrédovi Velikém se v jedné ze svých prvních filmových rolí objevil sir Ian McKellen, dnes spojovaný zejména s rolí Gandalfa ve filmovém Pánovi prstenů (The Lord of the Rings, 2001-2003).
Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů
© Městské informační a kulturní středisko Krnov 2024
Akci spolufinancují Město Krnov, Státní fond audiovize a Ministerstvo kultury České republiky.