KRRR! Facebook KRRR! Instagram KRRR! Bluesky Česky English

4. 4. – 6. 4. 2025

2010: Druhá vesmírná odysea

Na Jupiter je vyslána společná americko-sovětská expedice, aby zjistila, co se přesně stalo s lodí Discovery a jejím počítačem H.A.L. 9000.

Plakát filmu 2010: Druhá vesmírná odysea Záběr z filmu 2010: Druhá vesmírná odysea Původní název: 2010: The Year We Make Contact
Režie: Peter Hyams
Produkce: 1984, USA
Délka: 116 min.
Československá filmová databázeInternet Movie DatabaseRotten Tomatoes

Promítáno:

KRRR! 2013: 70mm 2.2:1, Plně barevný, MG, Jazyk: Anglicky, Titulky: České

Anotace pro Přehlídka 70mm filmu 2009 od Radomír D. Kokeš

Jak naznačuje již název, snímek je pokračováním slavného filmu Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea, významově otevřené filozofické science fiction z roku 1968. Ta pracovala s motivem tajemného monolitu a vyprávěla mimo jiné o vesmírné cestě posádky lodi Discovery s extrémně chytrým počítačem jménem HAL 9000 na palubě, jejímž cílem byla planeta Jupiter. HAL 9000 vyvraždil posádku a jeden astronaut pravděpodobně vstoupil do jiné dimenze… Druhý film se odehrává o devět let později v průběhu stále trvající studené války, přičemž k troskám Discovery se ve snaze odhalit důvod HALova selhání a objasnit osud Discovery vydává sovětsko-americká posádka, zatímco na domovské planetě se vyhrocuje konflikt mezi rodnými zeměmi obou skupin astronautů.

2010 je volnou adaptací druhé ze čtyř knih Arthura C. Clarka o vesmírných odyseách, přičemž z její zápletky si vybírá pouze americko-sovětské vztahy a nevyužívá linii o čínské vesmírné lodi, která k planetě míří také. Snímek podobně jako o rok později (mnohem hloupější) Rocky IV do popředí staví poselství o potřebě komunikace mezi oběma velmocemi. Jednotliví členové posádky se spolu postupně učí vycházet a motivy spojené s HALem a monolitem plní především funkci významově souvztažných motivů. Ty zavdávají příčiny k rozhovorům mezi postavami na obou frontách, ale do děje významně vstoupí jen v několika klíčových momentech, zatímco jinak vyprávění pracuje spíš s vědomím nebezpečí, záhady a nepoznatelné povahy monolitu, než by se kolem nich točilo.

Jakkoli 2010: Druhá vesmírná odysea docela očekávatelně neposkytuje mnoho odpovědí, je významově mnohem doslovnější a uzavřenější než původní film. Je tomu tak zejména kvůli práci s relativně tradičně vystavěnými momenty záchran na poslední chvíli, kvůli paralele mezi hrdiny ve vesmíru a politickými událostmi na zem, případně kvůli aktivním vstupům hrdiny prvního filmu promlouvajícího z jiné dimenze. Odhlédneme-li ale od srovnání s prvním snímkem, který představuje v mnoha ohledech radikální odchylku od mnohých hollywoodských norem filmové výstavby, zůstává nám překvapivě neotřelá a přemýšlivá science fiction, jež tvoří odvážnou alternativu k tehdy tak populárním Star Wars.

V titulní úloze 2010: Druhé vesmírné odysey se navíc objevuje jeden z největších hereckých sympaťáků své generace Roy Scheider, v netradiční roli uvidíte Helen Mirrenovou a na plátně se dokonce objeví i Jan Tříska! (Ale nesmíte moc mrkat, abyste ho neprošvihli.) A když si vezmete, že jde o jeden z velmi mála docela dobrých filmů jinak zoufale nezajímavého režiséra Petera Hyamse, rozhodně byste si ho neměli nechat v Krnově ujít.

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

© Městské informační a kulturní středisko Krnov 2024

info@krrr.cz

Akci spolufinancují Město Krnov, Státní fond audiovize a Ministerstvo kultury České republiky.

Město Krnov Městské informační a kulturní středisko Krnov Státní fond audiovize Ministerstvo kultury České republiky